Pokud jste svou nemovitost financovali hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření, s největší pravděpodobností vám v nejbližších dnech do vaší schránky přijde papírové nebo elektronické potvrzení o zaplacených úrocích z úvěrů na bydlení. Pojďme se společně podívat, v jakých případech lze zaplacené úroky odečíst z daní a na co je nutné pamatovat?
Daňová výhoda v podobě odpočtu úroků
Hypoteční úvěr, stejně jako úvěr ze stavebního spoření, vám může znatelně ulevit od daňové povinnosti. Zákon vám totiž umožňuje odečíst si zaplacené úroky od základu daně.
Maximální výše odpočtu je 300 000 Kč v případě hypoték sjednaných do roku 2020 včetně. Pokud jste si hypotéku sjednali (respektive koupili nemovitost, kterou financujete hypotékou, či ji začali stavět) od 1. 1. 2021, můžete si od základu daně odečíst maximálně 150 000 Kč za rok.
Podmínky pro odpočet úroků z úvěru
- Ve smlouvě o hypotéce či úvěru jste uveden jako žadatel či spolužadatel a zároveň vlastníte či spoluvlastníte nemovitost, kterou chcete hypotékou financovat.
- Zakoupenou nemovitostí řešíte tzv. bytovou potřebu sebe nebo svých blízkých. Pozor, definici bytové potřeby může splňovat také stavba pro rodinnou rekreaci, kterou poplatník využívá k trvalému bydlení. U nemovitosti sloužící k pronájmu či podnikání je možné si úroky uplatnit jako daňově uznatelný výdaj, nikoliv však jako daňový odpočet.
- Úroky z hypotéky si můžete odečíst pouze v případě, že jste na dani z příjmu odvedli více, než kolik činí sleva na poplatníka (pro rok 2023 jde o částku 30 840 Kč). Případně se můžete dostat na nulovou daňovou povinnost. Pokud tedy dostáváte nižší mzdu nebo jako OSVČ tvoříte malý zisk, nezískáte žádnou daňovou úsporu.
Kolik ušetřím na daních?
Zaplacené úroky z úvěru na bydlení vám nesníží daň v celém jejím rozsahu, jako je tomu například u slevy na dani, ale pouze daňový základ. To znamená, že ušetříte 15 % ze zaplacených úroků. Pokud jste tedy na daních v loňském roce zaplatili 80 000 Kč, stát vám vrátí až 12 000 Kč, tedy zmíněných 15 % z 80 000 Kč.
Co doložit pro uplatnění odpočtu daní
Pro odečet úroků z hypotéky je nutné dodat následující dokumenty:
- potvrzení o výši zaplacených úroků,
- kopii smlouvy o hypotéce či úvěru ze stavebního spoření (v případě prvního uplatnění odpočtu),
- výpis z katastru nemovitostí (v případě prvního uplatnění odpočtu).
Do kdy odevzdat daňové přiznání?
Základní termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2023 je 2. duben 2024. V případě elektronického podání to musíte stihnout do 2. 5. 2024. Daňoví poplatníci využívající služeb daňového poradce mají termín pro odevzdání daňového přiznání do 1. července 2024.