V České republice je okolo jednoho milionu aktivních podnikatelů či živnostníků. Sama se s nimi setkávám téměř na každé třetí schůzce, kde řešíme hypotéky. A jedno mají všichni společné: představa o tom, jaký je jejich čistý měsíční příjem, je většinou velice odlišná od toho, co si o jejich příjmu myslí banky.
U podnikatelů, kteří vedou daňovou evidenci, je výpočet čistého příjmu jasný. Živnostníci to ale mají o poznání složitější. Obvykle mají náklady na podnikání tak nízké, že by danili většinu svého příjmu, a tak uplatňují paušální odečet výdajů. U volných živností je to 60% příjmů, k danění tedy zbývá pouhých 40%.
Všechny banky nehází “paušalisty” do stejného pytle
Optimalizace příjmů formou paušálu přináší podnikatelům na jednu stranu úlevu od daní, na tu druhou ale může komplikovat právě jejich cestu k hypotéce. Banky totiž počítají příjem podnikatelů na základě daňového přiznání. A to o jejich skutečných příjmech často nevypovídá.
Tak co teď s tím? Některé banky si nepřidávají starosti a vychází pouze z údajů v daňovém přiznání. Jiné ale vychází klientům vstříc a všechny paušály pro své potřeby snížily nebo jinak upravily ve prospěch klienta. A pak jsou i banky, které řeší každého klienta individuálně. Jak tedy sami vidíte, u každé banky můžete pochodit docela jinak. Co mají ale všechny společné je, že bez daňového přiznání to nepůjde.
OSVČ mají oproti zaměstnancům výhodu
Je ale důležité říci, že podnikatel je na rozdíl od zaměstnance ve výhodě, protože s jeho daňovým přiznáním lze pracovat. A i když se znovu zpřísní podmínky pro získání hypotéky, právě oni mají velkou šanci, že banky s jejich příjmy vymyslí další kouzla. A to u čistých papírových příjmů zaměstnanců bohužel není možné.
Takže pokud podnikáte a uvažujete o hypotéce, nezoufejte. Společně se můžeme podívat, jaký uznatelný příjem podle které banky máte, a kde se vám podaří získat nejvýhodnější podmínky.